Patní ostruha,
Plantární fascitida

V současnosti se téměř veškeré bolesti paty označují termínem „patní ostruha“. V medicíně je patní ostruha definována jako vápníkový výrůstek (kalcifikující) na patní kosti. Přestože vznik kalcifikací lze spatřit na rentgenových snímcích, bolesti paty nastávají velice vzácně. 

K většině těchto nepříjemných stavů přispívá nadměrné přetěžování šlach v chodidle, zejména plantární fascie čili šlachy táhnoucí se od patní kosti k prstům nohy. Zánět tohoto úponu v oblasti, kde je spojen s prsty, případně kde se upíná k patě, definují lékaři jako Plantární fasciitis.

Zánět Plantární fascie (Plantární fasciitis) se vyznačuje ostrou bolestí, nejčastěji v oblasti paty (bolest paty), která se objevuje zejména ráno po probuzení. Během dne se Plantární fasciitis objeví po delší době, strávené sezením a následné chůzi.

Nošení obuvi se stélkami s vystouplou klenbovou částí má za následek oslabení šlach a svalů chodidel. Toto nerovnoměrné zatížení chodidel způsobuje pokles klenby a začínáme pociťovat bolest chodidel. Nerovnoměrně zatěžovaný povrch chodidel as tím spojená stálá zátěž a tlak má přímou souvislost se snížením prokrvení chodidel, protože cévy a kapiláry jsou váhou stlačovány. Kožní buňky tak ztrácejí přívod energie a „unaví se“. Ztrácejí část nosné kapacity, kolabují a vzniká bolest.

Jak vzniká Plantární fascitida?

Původně jsme jako lovci a sběrači byli přizpůsobeni na bosou chůzi po tvrdém a nerovném povrchu, při které jsou šlachy nohou stále namáhány.

Dnes chodíme po téměř rovném povrchu a v těsných botách, které mají často fixační vložku pro chodidlo (hlavně sportovní boty), což vede k výrazné redukci pohybu podélných šlach na chodidle mající za následek snížení elasticity právě těchto chodidlových šlach.

Při špatné pružnosti podélných šlach na nohou (plantární fascie) může už i malá zátěž způsobit poškození tkáně: vznikne trhlina vedoucí k zánětu nazývanému Plantární fasciitis. Trhlina se pokryje jizevnatou tkání, která je méně pružná než fascie, a problém se prohlubuje.

Symptomy

Hlavním příznakem Plantární fasciitis je bolest na spodní části paty směrem dopředu po stranách až do přední části chodidla. Bolest bývá nejsilnější po ránu a po odpočinku, po kterém znovu začneme chodit. Je možné, že bolest postupuje od paty podél nohy přes nárt až k Achillově šlaše.

Úleva od bolesti terapií vodními vlnami vložek Medicovi

Senzorická terapie vodními vlnami ve vložkách Medicovi poskytuje velmi účinné tlumení došlapu. Tlumení při došlapu přinutí hydraulické tlakové vlny, vodními vlnami provést správně pohyb paty, svalů a šlach chodidla a také sérii malých vertikálních pohybů. Tyto pohyby posilují úlevu od bolesti po nárazu přirozeným působením skrz polštář paty k šlachám a svalům, a tím zvýší jejich elasticitu. Vyvolaný pohyb současně výrazně zvyšuje prokrvení, čímž roste přívod energie do oblasti paty.

Aktivní pohyb šlach a svalů chodidla, který terapie vodními vlnami ve vložkách Medicovi podporuje, a dynamické uvolnění tlakové bolesti je velmi efektivní terapií ke snížení nebo odstranění bolesti v patě.