Plantární fascitida
Patní ostruha

Trvalá úleva od bolesti s vložkami Medici

Jak vzniká patní ostruha a plantární fascitida?

Plantární fasciitida je jednou z nejčastějších příčin bolestí v oblasti patní kosti. Je způsobena opakovaným neúměrným zatěžováním nebo náhlým přetížením plantární fascie.

Plantární fascie je dlouhé, tenké vazivo, které se nachází přímo pod kůží na spodní části chodidla. Spojuje patu s přední částí chodidla a podporuje klenbu chodidla.

Příčina

Geneticky jsme jako lovci a sběrači přizpůsobeni na bosou chůzi po tvrdém a nerovném povrchu. Například les či oblázková pláž. Při takovém pohybu jsou šlachy v chodidlech procvičovány a jsou tak přirozeně odolnější vůči poškození.

Dnes se pohybujeme po rovném povrchu. Nosíme těsnou obuv, častokrát se stélkou s tvarovanou (podpůrnou) klenbovou částí. Nošení takové obuvi má za následek výraznou redukci pohybu podélných šlach chodidel, s následkem snížení pružnosti těchto šlach.

Při nedostatečné pružnosti podélných šlach může už i malá zátěž způsobit poškození tkáně.

Symptomy

Hlavním příznakem Plantární fasciitis je bolest spodní části paty, směrem dopředu, po stranách, až k přední části chodidla. Bolest je intenzivní hlavně ráno po probuzení, případně během dne bezprostředně po aktivitě. Také je možné, že bolest postupuje od paty, podél chodidla, přes nárt až k Achillově šlaše.

Bolest Achillovy šlachy

Bolesti Achillovy šlachy jsou často způsobeny nedostatečnou pružností. Plantární fascie. Plantární fascie je šlacha, která spojuje patní kost a prsty. Nedostatečná pružnost má přímý souvislost se zánětem Plantární fascie (Plantární fasciitis).

Proto lze Plantární fascii a Achilovou šlachu považovat za jeden celek. Pokud plantární fascie ztratí svoji pružnost, pociťujeme to jako zkrácení šlachy. To má za následek bolestivost Achillovy šlachy při jakékoli zátěži.

Úleva od bolesti s ortopedickými vložkami Medicovi

Senzorická (smyslová) terapie vlnami vody v ortopedických vložkách MEDICOVI poskytuje účinné tlumení bolesti při každém došlapu.

Aktivní pohyb šlach a svalů chodidla pomocí terapie vlnami vody s vložkami MEDICOVI je účinnou metodou ke zmírnění nebo úplnému odstranění bolesti v oblasti paty ale i chodidel, kotníků, kolen, kyčlí a zad.

Tlumení při došlapu podnítí tlakové vlny vody ve vložkách Medici provést správný pohyb paty, svalů a šlach chodidla a také sérii malých vertikálních pohybů. Tyto pohyby posilují úlevu od bolesti přirozeným působením od paty, až ke šlachám a svalům.

Zmiňované vertikální pohyby také zvyšují pružnost šlach. Vyvolaný pohyb současně výrazně zlepšuje prokrvení. Pomocí zvýšené cirkulace krve narůstá přísun energie do oblasti paty a celého chodidla.

PŘÍČINA

Geneticky jsme jako lovci a sběrači přizpůsobeni nabosou chůzi po tvrdém a nerovném povrchu.Například les či oblázková pláž. Při takovém pohybu jsou šlachy v chodidlech procvičovány a jsou tak přirozeně odolnější vůči poškození.

Dnes se pohybujeme po rovném povrchu.Nosíme těsnou obuv, častokrát se stélkou s tvarovanou (podpůrnou) klenbovou částí. Nošení takové obuvi má za následekvýraznou redukci pohybu podélných šlachchodidel, s následkem snížení pružnosti těchto šlach.

Přinedostatečné pružnostipodélných šlach může už i malá zátěž způsobitpoškození tkáně.

Symptomy

Hlavním příznakem Plantární fasciitis je bolest spodní části paty, směrem dopředu, po stranách, až k přední části chodidla. Bolest je intenzivní hlavně ráno po probuzení, případně během dne bezprostředně po aktivitě. Také je možné, že bolest postupuje od paty, podél chodidla, přes nárt až k Achillově šlaše.