Spadlá klenba
Mortonova neuralgie
Vbočený palec
Bolest nártu

Jako propadlá klenba se označuje deformita, při níž klesá podélná nebo příčná nožní klenba, někdy obě současně. Existují různé příčiny plochonoží a to geneticky podmíněné faktory a získané rizikové faktory (důsledek ochablých svalů a šlach chodidla, nadváha atd).

Příznaky spadlé nožní klenby zahrnují zejména: bolest kotníků, křečové žíly, pocit těžkých lýtek, bolest chodidel, kolen, kyčlí a páteře.

Klenbu drží ve správné poloze především svaly a šlachy protkávající chodidlo. 

Člověk je geneticky uzpůsobený na bosou chůzi po tvrdém a nerovném povrchu, při níž dochází k rovnoměrné zátěži svalů a šlach chodidel.

Dnes většinou chodíme po rovném povrchu a v těsné obuvi, která má často fixovanou podporu chodidla (stélkou s podpůrnou klenbovou částí). Nošení obuvi se stélkami s vystouplou klenbovou částí vede k oslabení šlach a svalů chodidel. Tato nerovnoměrná námaha chodidel a s tím spojená přetrvávající zátěž a tlak korelují se sníženým prokrvením chodidel, neboť cévy a kapiláry stlačuje váha těla. Kožní buňky tak ztrácejí přívod energie, „unavují se“ a snižuje se jejich nosná kapacita. Výsledkem je pokles klenby. Tato deformita následně způsobuje bolesti chodidel.

Mortonova neuralgie

Mortonova neuralgie (neboli Mortonův prst, Mortonova noha, Mortonův neurom) se projevuje bolestí v přední části plosky, která prochází obvykle mezi třetím a čtvrtým prstem. Kromě bolesti nastávají v oblasti chodidla i jiné neurologické příznaky, jako: brnění, pálení, zhoršená citlivost.

Charakteristickým projevem metatarzalgie je intenzivní bolest, a to především v úzké obuvi a při chůzi či dlouhodobém stání. Po vyzutí bot se může síla bolesti snížit. Vyšší výskyt Mortonové neuralgie se zaznamenal u osob s propadlou klenbou.

Hallux Valgus (vbočený palec)

Vbočený palec (jinak také Hallux Valgus) je deformita přednoží, kdy se palec vychýlí ze své osy a přiblíží se ostatním prstům. Patologie nohy vzniká v důsledku oslabení šlach a svalů v chodidle. Stav zhoršují především následující faktory: těsná obuv s nevhodně umístěnou špičkou, vysoký podpatek, fyzické přetěžování, úrazy.

Vzhledem k větší šířce chodidla jsou v tomto případě vhodnou volbou ortopedické vložky Medicovi H20 (pro běžné nošení), nebo typ T40, vyvinutý profesionály pro úlevu při vysoké zátěži, delším stání či chůzi (například během práci).

Bolest nártu

Většina bolestivých problémů v oblasti nártu (bolest přední části chodidla) vzniká v důsledku rozšiřování nohou a roztahování kůže chodidla. Současně pokožka na prstech ztrácí flexibilitu a redukují se tukové zásoby. Tyto problémy, které stoupají úměrně s věkem jedince, vedou také k limitaci energetických zásob a k redukci podpůrné schopnosti nártu. Rychleji se tak objevují bolesti při pohybu. Intenzita bolesti je velice individuální.

Proto ortopedické vložky Medicovi přicházejí v různých variantách pro různé stupně zátěže. Čím více nepříjemné pocity vás trápí, tím silnější vložka Medicovi vám poskytne úlevu.