Diabetická neuropatie

 

Diabetická polyneuropatie představuje nejčastější a nejzávažnější komplikaci curkovky (Diabetes Melitus - DM). Téměř u každého diabetika se určitá forma neuropatie vyvine.

Diabetická polyneuropatie

„Prakticky každý desátý Čech (téměř 10 % populace) trpí diabetem. Výskyt stoupá nejen ve starší populaci, ale i ve středních věkových skupinách. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je v České republice více než 1 milión lidí s diabetem. Další více než 2 % lidí o své nemoci neví, nebyli ještě diagnostikováni,“ uvádí vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ MUDr. Marie Nejedlá.

Hlavními symptomy neuropatie jsou: poruchy citlivosti, snížené vnímání bolesti, svalová slabost a svalová atrofie. Pacienti pociťují typické bolesti, zejména v klidu, v nočních hodinách: brnění, brnění a mravenčení, únava a problémy s rovnováhou. Velmi často si stěžují také na pálení chodidel. Bolest začíná na chodidlech a nártech, a pomalu se rozšiřuje směrem nahoru.

Diabetická noha

U syndromu diabetické nohy snadno vznikají sekundární infekce, které často zapříčiňují amputaci. Bezprostředně po amputaci umírá asi 23 % diabetiků a jen 61 % diabetiků po amputaci přežije tři roky. Více než 60 % diabetických pacientů musí podstoupit amputaci druhé končetiny během čtyř let po první amputaci.
 
Dochází ke ztrátě citlivosti na zraňující podněty, a proto pacient často necítí ani závažné poranění nohy. Neošetřená místa poraněné kůže se rychle stávají vstupní branou infekce, která vede k další destrukci tkání nohy, včetně kostí s rizikem sepse a potřebou amputace. Mikroskopické trhliny kůže umožní bakteriím vstup do takových dutin. To často vede k vnitřnímu zánětu, který se může vyvinout do otevřeného vředu. Plně rozvinutá neuropatie oslabí nebo úplně odstraní cit na chodidle nohy, takže je pro člověka velmi obtížné registrovat tlakové deformace nohy, čímž se zvyšuje riziko vředů.

Terapie vlnami vody

Kdykoli se při používání vložek Medicovi pohybujete, v membráně naplněné vodou se vytváří řada hydraulických tlakových vln. Ultraměkké stélky z etylen-vinylacetátu (EVA) přeměňují tyto tlakové vlny na tlumící podpůrné vlny. Ve skutečnosti dostávají chodidla smyslovou masáž, která zvyšuje sílu a rovnováhu a zároveň zmírňuje bolest.

Tlak na chodidla je snížen a méně častý. Sníží se tření, což je skvělé pro svaly, šlachy a kůži na chodidlech a kolem nich. A co víc, zvyšuje se krevní oběh. Když zkombinujete všechny tyto výhody, získáte řešení mnoha problémů s nohama, které zažívají lidé s diabetem.