Patní ostruha
Plantární fascitida
Bolest paty

V současnosti se téměř veškeré bolesti paty označují termínem „patní ostruha“. V medicíně je patní ostruha definována jako vápníkový výrůstek na patní kosti (Calcar calcanei). Příčin bolesti paty může být ale mnohem více.

Bolest paty

Nepříjemné stavy spojené s bolestí paty jsou většinou důsledkem nadměrného přetěžování šlach v chodidle. Jedním z problémů je Plantární fasciitida (zánět Plantární fascie), která se vyznačuje ostrou bolestí v patě především ráno po probuzení. Během dne se projeví po delším sezení a následné chůzi.

Nošení obuvi se stélkami s vystouplou klenbovou částí má za následek oslabení šlach a svalů chodidel. Toto nerovnoměrné zatížení chodidel způsobuje pokles klenby a začínáme pociťovat bolest chodidel. Nerovnoměrně zatěžovaný povrch chodidel as tím spojená stálá zátěž a tlak má přímou souvislost se snížením prokrvení chodidel, protože cévy a kapiláry jsou váhou stlačovány. Kožní buňky tak ztrácejí přívod energie a „unaví se“. Ztrácejí část nosné kapacity, kolabují a vzniká bolest.

Jak vzniká Plantární fascitida?

Původně jsme jako lovci a sběrači byli přizpůsobeni na bosou chůzi po tvrdém a nerovném povrchu, při které jsou šlachy nohou stále namáhány.

Dnes chodíme po téměř rovném povrchu a v těsných botách, které mají často fixační vložku pro chodidlo (hlavně sportovní boty), což vede k výrazné redukci pohybu podélných šlach na chodidle mající za následek snížení elasticity právě těchto chodidlových šlach.

Při špatné pružnosti podélných šlach na nohou (plantární fascie) může už i malá zátěž způsobit poškození tkáně: vznikne trhlina vedoucí k zánětu nazývanému Plantární fascitida. Trhlina se pokryje jizevnatou tkání, která je méně pružná než fascie, a problém se prohlubuje.

Symptomy

Hlavním příznakem Plantární fascitida je bolest na spodní části paty směrem dopředu po stranách až do přední části chodidla. Bolest bývá nejsilnější po ránu a po odpočinku, po kterém znovu začneme chodit (bolest paty při chůzi). Je možné, že bolest postupuje od paty podél nohy přes nárt až k Achillově šlaše.

Úleva od bolesti terapií vodními vlnami ortopedických vložek do bot Medicovi

Senzorická terapie vodními vlnami v ortopedických vložkách do bot Medicovi poskytuje velmi účinné tlumení došlapu. Tlumení při došlapu přinutí hydraulické tlakové vlny, vodními vlnami provést správně pohyb paty, svalů a šlach chodidla a také sérii malých vertikálních pohybů. Tyto pohyby posilují úlevu od bolesti po nárazu přirozeným působením skrz polštář paty k šlachám a svalům, a tím zvýší jejich elasticitu. Vyvolaný pohyb současně výrazně zvyšuje prokrvení, čímž roste přívod energie do oblasti paty.

Aktivní pohyb šlach a svalů chodidla, který terapie vodními vlnami v ortopedických vložkách do bot Medicovi podporuje, a dynamické uvolnění tlakové bolesti je velmi efektivní terapií ke snížení nebo odstranění bolesti paty.