Patní ostruhaPlantární fasciitis
Bolest patyBolest Achillovy šlachy

Jedinečná pohybová ortopedie

Okamžité a efektivní tlumení bolestiVýrazné tlumení nárazůZvýšená elasticita šlach

Patní ostruha – Plantární fasciitis

V současnosti se téměř veškeré bolesti paty označují termínem „patní ostruha“. V medicíně je patní ostruha definována jako vápníkový výrůstek (kalcifikující) na patní kosti. Přestože vznik kalcifikací lze spatřit na rentgenových snímcích, bolesti paty nastávají velice vzácně. 

K většině těchto nepříjemných stavů přispívá nadměrné přetěžování šlach v chodidle, zejména plantární fascie čili šlachy táhnoucí se od patní kosti k prstům nohy. Zánět tohoto úponu v oblasti, kde je spojen s prsty, případně kde se upíná k patě, definují lékaři jako plantární fasciitis.

Ostrá bolest se však může přenést i na okolní tkáně, a tím minimalizovat jejich flexibilitu. 

Příznaky se nejčastěji a nejcitelněji objevují ráno po probuzení. 

Příčinou vzniku syndromu patní ostruhy je nadměrné zatěžování plantární fascie. Nedostatečnou pružnost tohoto útvaru pacienti vnímají jako zkrácení šlachy. Stav mívá návaznost na podráždění Achillovy šlachy, a to při jakékoli fyzické zátěži. Oba úpony lze proto považovat za jeden celek.

Jak vzniká Plantární fasciitis?

Původně jsme jako lovci a sběrači byli přizpůsobeni na bosou chůzi po tvrdém a nerovném povrchu, při které jsou šlachy nohou (plantární fascie) stále namáhány.

Dnes chodíme po téměř rovném povrchu a v těsných botách, které mají často fixační vložku pro chodidlo (hlavně sportovní boty), což vede k výrazné redukci pohybu podélných šlach na chodidle mající za následek snížení elasticity právě těchto chodidlových šlach. 

Při špatné pružnosti podélných šlach na nohou (plantární fascie) může už i malý zátěž způsobit poškození tkáně: vznikne trhlina vedoucí k zánětu nazývanému Plantární fasciitis. Trhlina se pokryje jizevnatou tkání, která je méně pružná než fascie, a problém se prohlubuje.

Hlavním příznakem je bolest na spodní části paty směrem dopředu po stranách až do přední části chodidla. Bolest bývá nejsilnější po ránu a po odpočinku, po kterém znovu začneme chodit. Je možné, že bolest postupuje od paty podél nohy přes nárt až k Achillově šlaše.

Produkty

Patní ostruha Plantar fasciitis

Twin-Heels

Twin-Heels

Ortopedické vložky MEDICOVI-Twin-heels jsou vhodné zejména při bolestech paty (Patní ostruha, Plantární fasciitis) a bolestech nártu a spadlé klenbě.

T40

T40

Ortopedické MEDICOVI-T40 jsou vhodné zejména při bolestech paty (Patní ostruha, Plantární fasciitis), též při bolestech přední části chodidla. Roszroušená Skleróza, Diabetes.

T45

Extra komfort
T45

Ortopedické vložky MEDICOVI-T45 poskytují nejúčinnější úlevu od bolesti nártu, přední části chodidla, paty, kolen, kyčlí a zad. Vhodné pro: Roszroušená Skleróza, Diabetes (Diabetická noha).

A40

A40

Žádné jiné pracovní vložky nedokáží nabídnout tlumení bolesti jako vložky MEDICOVI-A40. Jsou vhodné pro práci ve stoje a při chůzi.