Odvodnění těla: 5 účinných tipů, jak se zbavit nadbytečné vody

odvodneni_tela_5_ucinnych_tipu_jak_se_zbavit_nadbytecne_vody

Zadržování vody v těle, známé také jako edém, je stav, kdy dochází k hromadění nadbytečné tekutiny v tělních tkáních. Tento jev může být vyvolán celou řadou faktorů, včetně stravovacích návyků, životního stylu, léků nebo zdravotních stavů. Projevuje se různými symptomy, které mohou být buď dočasné a mírné, nebo chronické a závažné, v závislosti na příčině zadržování vody.

Nejčastější projevy zadržování vody v těle

odvodneni_tela_5_ucinnych_tipu_jak_se_zbavit_nadbytecne_vody

Zadržování vody může mít různé příčiny, zde jsou některé z nich:

 1. Otoky: Otoky jsou jedním z nejviditelnějších a nejčastějších příznaků zadržování vody. Obvykle se objevují na nohách, kotnících, rukách nebo v tváři. Tyto otoky mohou být způsobeny dlouhodobým stáním nebo sezením, teplem, nebo mohou být reakcí na určité potraviny či léky.
 2. Změněný váhový stav: Také rychlé změny váhy bez zjevného důvodu mohou být příznakem zadržování vody. Může dojít k náhlému zvýšení hmotnosti za krátký časový úsek, což je často způsobeno akumulací vody v těle.
 3. Pocit nafouknutí nebo tlaku: Zadržování vody může způsobit pocit nafouknutí nebo tlaku, zejména v oblasti břicha. Tento pocit může být nepříjemný a může ho doprovázet pocit plnosti nebo tlaku.
 4. Ztuhlost kloubů: Zadržování vody v a kolem kloubů může vést k jejich ztuhlé pohyblivosti. Lidé mohou cítit ztuhlost nebo omezení pohybu v postižených oblastech.
 5. Změny na kůži: Zadržování vody může způsobit také změny na kůži, jako je například napětí nebo lesk. Kůže může vypadat napnutá a lesklá, zejména na oteklých oblastech. Test pittingu (pitting edema), kdy se po stisku kůže vytvoří jamka, která zůstává po několik sekund, je také znakem zadržování vody.
 6. Změny v močení: Změny ve frekvenci nebo množství moči mohou být také příznakem zadržování vody, ať už jde o zvýšené nebo snížené močení. V některých případech může být moč tmavší barvy nebo může obsahovat více solí.

Pokud si všimnete těchto příznaků a máte podezření, že vaše tělo zadržuje vodu, je důležité identifikovat příčinu a zvážit možné kroky k jejímu řešení. V některých případech může být zadržování vody znakem vážnějšího zdravotního stavu, proto při perzistentních nebo vážných příznacích doporučujeme konzultaci s lékařem.

Příčiny

odvodneni_tela_5_ucinnych_tipu_jak_se_zbavit_nadbytecne_vody

Některé z nejčastějších příčin zahrnují:

 1. Nadměrný příjem soli: Sodík, který je hlavní složkou soli, hraje klíčovou roli v regulaci vody v těle. Nadměrný příjem soli může tělo stimulovat k zadržování vody, aby udrželo rovnováhu mezi sodíkem a vodou.
 2. Nedostatečný příjem tekutin: Paradoxně nedostatečný příjem tekutin může vést k zadržování vody, protože tělo začne tekutiny zadržovat jako obranný mechanismus proti dehydrataci. Sedavý způsob života: Nedostatek pohybu může způsobit, že tekutiny stagnují v určitých částech těla, zejména v nohách, což vede k otokům.
 3. Hormonální změny: Hormonální fluktuace související s menstruačním cyklem, těhotenstvím nebo menopauzou mohou ovlivnit regulaci vody v těle a často vedou k zadržování vody.
 4. Léky: Některé léky, jako jsou antihipertenziva, kortikosteroidy, nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo některé diabetes léky (například pioglitazon nebo rosiglitazon), mohou mít jako vedlejší účinek zadržování vody.
 5. Zdravotní stavy: K zadržování vody mohou vést i různé zdravotní problémy včetně srdečního selhání, chronického onemocnění ledvin, cirhózy jater, lymfedému a chronické žilní nedostatečnosti. Tyto stavy narušují normální regulaci tekutin v těle.
 6. Strava bohatá na zpracované potraviny: Zpracované potraviny často obsahují vysoké množství sodíku a přidaných cukrů, které mohou přispívat k zadržování vody. Alergie nebo intolerance: V některých případech může být zadržování vody způsobené alergickou reakcí nebo intolerancí na určité potraviny, což vede k zánětu a zadržování tekutin.
 7. Vysoká teplota: V horkém počasí může dojít k rozšíření krevních cév, což může vést k většímu úniku tekutin z cév do okolních tkání, což způsobuje otoky.

Rozpoznání příčiny zadržování vody je klíčové pro efektivní léčbu. V některých případech může být potřebná změna životního stylu nebo stravovacích návyků, zatímco v jiných případech mohou být nezbytné léčebné zásahy na řešení základního zdravotního problému.

5 tipů, jak se zbavit nadbytečné vody

Pokud máte pocit, že vaše tělo zadržuje více vody, než je zdravé, máme pro vás několik tipů, jak se rychle a efektivně zbavit přebytečné vody v těle:

 1. Snižte příjem soli: Přebytečný sodík v těle, který získáváme zejména ze soli, může způsobovat zadržování vody. Draslík naopak pomáhá regulovat množství vody v těle tím, že snižuje účinky sodíku. Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na draslík, jako jsou banány, sladké brambory, špenát a avokádo, zatímco omezíte příjem solených potravin.
 2. Pijte více vody: Paradoxně jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit vody v těle, je pít více vody. Pravidelný příjem vody zajišťuje, že vaše tělo může efektivně vylučovat toxiny a nadbytečnou vodu. Voda také podporuje správnou funkci ledvin, které jsou klíčové při odvodňování těla. Nezapomeňte na pravidelný příjem čisté vody během celého dne.
 3. Cvičte pravidelně: Fyzická aktivita stimuluje cirkulaci krve a lymfatický systém, což pomáhá tělu efektivně odvádět přebytečnou vodu a toxiny. Navíc pocení během cvičení je přirozený způsob, jak se tělo odvodňuje. Pravidelné cvičení, ať už kardiovaskulární nebo silové tréninky, může mít pozitivní vliv na snižování zadržování vody v těle.
 4. Využijte babiččiny rady na odvodnění: Existují také tradiční, osvědčené metody na odvodnění těla. Bylinkové čaje, jako je například čaj z pampelišky nebo zelený čaj, jsou známé svými diuretickými vlastnostmi, které podporují odvodnění. Rovněž i konzumace určitých potravin, jako jsou okurky nebo melouny, může přispět k přirozenému odvádění vody z těla.
 5. Doplňte hořčík a vitamín B6: Doplňky hořčíku a vitamínu B6 mohou také podpořit odvodnění těla. Hořčík pomáhá regulovat rovnováhu vody v těle, zatímco vitamín B6 zvyšuje účinky hořčíku a má pozitivní vliv na odstraňování přebytečné vody. Před zahájením užívání jakýchkoli doplňků se však doporučuje poradit se s lékařem.

Zadržování vody v těle nemusí být trvalý stav. Implementací těchto tipů do vašeho každodenního života můžete efektivně bojovat proti zadržování vody a cítit se lépe. Nezapomeňte, že pokud se problémy se zadržováním vody vyskytují často nebo jsou doprovázeny jinými symptomy, je důležité obrátit se na zdravotnického profesionála.


Napsat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.