Nejčastější příčiny bolesti kyčelního kloubu, tip na vhodná cvičení

Nejcastejsi_priciny_bolesti_kycelniho_kloubu_tip_na_vhodna_cviceni

Bolest kyčle je běžným zdravotním problémem, který může výrazně ovlivnit kvalitu života postižené osoby. Může se objevit v jakémkoli věku a postihovat lidi různých životních stylů, od aktivních sportovců až po ty, kteří vedou sedavý způsob života. Tento stav může být krátkodobý, vyvolaný náhlým zraněním, nebo chronický, vyvíjející se postupně v čase z důvodu opotřebení, zánětu nebo jiných zdravotních problémů.

Jelikož kyčelní kloub patří mezi největší klouby v těle a hraje klíčovou roli v mnoha formách pohybu, jeho funkčnost je zásadní pro běžnou pohyblivost a schopnost vykonávat denní aktivity. Bolest kyčle může mít široký rozsah příčin, od mechanických projevů, jako jsou úrazy a přetížení, po degenerativní onemocnění, jako je artritida. Tento článek se zaměřuje na pět nejčastějších příčin bolesti kyčle, přičemž poskytuje hlubší vhled do příznaků, lokalizace bolesti a možných způsobů léčby.

 1. Zánět kyčelního kloubu

Příznaky zánětu kyčelního kloubu (koxartróza)

Zánět kyčelního kloubu neboli koxartróza je jedním z nejčastějších důvodů bolesti kyčle, zvláště u starších lidí. Toto onemocnění postihuje chrupavku, což je hladký, kluzký materiál, který pokrývá konce kostí v kloubech a umožňuje jim plynule se pohybovat proti sobě. Jakmile je chrupavka poškozena nebo opotřebovaná, kosti se mohou třít přímo o sebe, což vede k bolesti a ztuhlosti.

Hlavní příznaky koxartrózy zahrnují:

 • Bolest v kyčli, která se zhoršuje při aktivitách, jako jsou chůze, běh nebo stání, a může se snižovat při odpočinku.
 • Ztuhlost, zvláště ráno nebo po dlouhém období nečinnosti.
 • Snížený rozsah pohybu v kyčelním kloubu, což může omezovat schopnost provádět běžné aktivity, jako jsou oblékání nebo zavazování bot.
 • Křupání nebo pocit tření v kyčelním kloubu při pohybu.
 • Bolest, která vystřeluje do okolních oblastí, včetně nohy nebo hýždě.

Prevence zánětu kyčelního kloubu

Ačkoliv se koxartróze často nedá zcela předejít, zejména pokud je způsobena stárnutím nebo genetickými faktory, existuje několik opatření, která mohou pomoci snížit riziko jejího výskytu nebo zpomalit její progresi:

 • Udržování zdravé hmotnosti může snížit zátěž na kyčelní klouby.
 • Pravidelné cvičení, které posiluje svaly kolem kyčlí, může pomoci udržet stabilitu a snížit tlak na kloub.
 • Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály podporuje zdraví kostí a kloubů.
 • Vyhnout se aktivitám, které zvyšují zátěž na kyčelní klouby, jako jsou vysokoimpaktní sporty nebo činnosti, které zahrnují opakované pohyby.

Léčba zánětu kyčelního kloubu

Léčba koxartrózy se zaměřuje na zmírnění příznaků a zlepšení funkčnosti kloubu. Léčebný plán může zahrnovat:

 • Léky proti bolesti, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) pro kontrolu bolesti a zánětu.
 • Fyzikální terapie zaměřená na zlepšení flexibility a posílení svalů kolem kyčelního kloubu.
 • Využití pomůcek, například hůlek nebo chodítek, které mohou pomoci snížit zátěž na kyčelní klouby.
 • Injekce kortikosteroidů nebo kyseliny hyaluronové mohou být užitečné na snížení bolesti a zlepšení pohyblivosti v kloubu.
 • Chirurgické zákroky, jako jsou kyčelní artroskopie nebo náhrada kyčelního kloubu, mohou být doporučeny v pokročilých případech, kdy jiné metody léčby selhaly.

Při koxartróze je také důležité zaměřit se na cviky, které zlepšují rozsah pohybu, posilují svalstvo kolem kyčelního kloubu bez nadměrného zatížení a zvyšují celkovou flexibilitu. Zde jsou některé vhodné cviky pro lidi trpící koxartrózou:

Nejcastejsi_priciny_bolesti_kycelniho_kloubu_tip_na_vhodna_cviceni

Cviky na posílení

Glute Bridge: Lehněte si na záda s pokrčenými koleny, chodidly pevně na podlaze. Pomalu zvedejte boky směrem ke stropu, až dokud nebude vaše tělo od kolen po ramena v rovné linii. Zdržte se v této pozici několik sekund, pak se pomalu vraťte do výchozí pozice.

Seated Marches: Sedněte na židli se zády rovně. Střídavě zvedejte kolena směrem nahoru, jako byste maršovali na místě. Udržujte záda rovně a zapojujte břišní svaly.

Cviky na rozsah pohybu

Rotace pánve: Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a chodidly pevně na podlaze. Pomalu otáčejte pánev na stranu, snaže se dotknout podlahy koleny, ale bez toho, abyste přesunuli chodidla. Vraťte se do výchozí pozice a opakujte na opačnou stranu.

Flexe a extenze kyčelního kloubu: Ležící na zádech, pomalu zvedejte jedno koleno směrem k hrudi, držte několik sekund a pak nohu pomalu rovně spusťte zpět na podložku. Opakujte s druhou nohou. Strečink Strečink piriformis svalu: Lehněte si na záda, obě nohy rovné. Ohněte jedno koleno a přehoďte kotník přes opačné stehno. Pomalu táhněte ohnuté koleno směrem k hrudi, dokud necítíte strečink v zadečku. Držte pozici několik sekund a pak změňte nohy.

Strečink adduktorů: Sedněte na podlahu a spojte plosky vašich nohou před sebou. Jemně tlakem loktů na vnitřní strany kolen zvyšujte strečink. Držte pozici několik sekund.

Aquaterapie

Chůze ve vodě: Chůze v hlubší vodě může být méně bolestivá a poskytovat odpor, který pomáhá budovat svalovou sílu bez zbytečného zatížení kloubů.

Při vykonávání těchto cviků je klíčové pamatovat na to, že by nikdy neměly způsobovat bolest. Pokud pocítíte bolest nebo nepohodlí, přestaňte cvičit a poraďte se s lékařem nebo fyzioterapeutem. Také je důležité cviky pravidelně konzultovat s odborníkem, aby se zajistilo, že jsou pro vás vhodné a že je provádíte správně.

 1. Bolest kyčle od bederní páteře

Příčiny bolesti kyčle od bederní páteře

Bolest kyčle, která vychází z problémů v bederní páteři, je častým jevem, který může být způsoben řadou stavů. Bederní páteř, skládající se z pěti obratlů v dolní části zad, je klíčová pro podporu tělesné hmotnosti a umožnění rozmanitého rozsahu pohybu. Jakékoliv poruchy v této oblasti, jako jsou degenerativní onemocnění disku, hernie disku, stenóza páteřního kanálu, spondylolistéza (posun obratle) nebo osteoartritida, mohou vyvolat bolest, která se šíří do kyčle.

Hlavní příčiny zahrnují:

 • Hernie disku: Vyčnívání disku mezi obratli, který může tlačit na nervy.
 • Degenerativní onemocnění disku: Oslabení a opotřebení meziobratlových disků.
 • Stenóza páteřního kanálu: Zúžení prostoru v páteřním kanálu, což může tlačit na míchu a nervy.
 • Spondylolistéza: Posunutí jednoho obratle vzhledem k obratli pod ním.
 • Osteoartritida: Zánět a opotřebení kloubů v páteři.

Prevence bolesti kyčle od bederní páteře

Prevence bolesti kyčle spojené s bederní páteří se zaměřuje na udržení zdravé páteře a zabraňování nadměrnému zatížení. To zahrnuje:

 • Udržení zdravé hmotnosti, které pomáhá snižovat tlak na páteř.
 • Pravidelné cvičení, zvláště takových cviků, které posilují svaly zad a břicha pro lepší podporu páteře.
 • Správné držení těla při sezení, stání a při zvedání těžkých předmětů, aby se minimalizovalo zatížení páteře.
 • Ergonomie pracoviště, včetně vhodného sezení a uspořádání pracovního stolu.
 • Pravidelné strečinkové cviky, které podporují flexibilitu páteře a svalů.

Léčba bolesti kyčle od bederní páteře

Léčba bolesti kyčle vyplývající z problémů s bederní páteří se liší v závislosti na konkrétní příčině a závažnosti stavu. Obvykle zahrnuje kombinaci konzervativních a v některých případech invazivních metod.

Konzervativní léčba:

 • Léky proti bolesti a protizánětlivé léky mohou pomoci zmírnit bolest a zánět.
 • Fyzikální terapie se zaměřuje na posilování svalů podporujících páteř, zlepšení flexibility a snížení bolesti.
 • Horké a studené obklady mohou pomoci zmírnit dočasnou bolest a svalové napětí.
 • Změny životního stylu, včetně cvičení a ergonomických úprav.

Invazivní léčba:

 • Epidurální steroidní injekce mohou poskytnout dočasnou úlevu od bolesti tím, že sníží zánět kolem postižených nervů.
 • Chirurgické zákroky, jako jsou dekompresní laminectomie nebo fúze obratlů, mohou být doporučeny v případech, kdy konzervativní léčba nepřináší úlevu od bolesti nebo došlo k výraznému poškození struktur páteře.
 • Je důležité konzultovat s lékařem pro správnou diagnózu a výběr vhodného léčebného plánu, který je přizpůsoben individuálním potřebám a zdravotnímu stavu pacienta.

Při problémech s bederní páteří, jako jsou degenerativní změny, hernie disku nebo stenóza páteřního kanálu, je důležité zaměřit se na cviky, které zlepšují flexibilitu, posilují svaly podporující páteř a zvyšují celkovou stabilitu. Tyto cviky by měly být prováděny opatrně, aby nedošlo k dalšímu poškození nebo zhoršení stavu. Zde jsou některé vhodné cviky:

Nejcastejsi_priciny_bolesti_kycelniho_kloubu_tip_na_vhodna_cviceni

Jemné strečinkové cviky

Strečink dolní části zad: Lehněte si na záda, obě nohy natažené. Pomalu přitáhněte jedno koleno k hrudi, držte několik sekund a poté nohu uvolněte. Opakujte s druhou nohou.

Piriformis strečink: Ležící na zádech, ohněte obě nohy a položte chodidla na podložku. Položte kotník jedné nohy na opačné koleno a jemně táhněte stehno druhé nohy k sobě, dokud necítíte strečink v zadečku.

Cviky na posílení

Most: Lehněte si na záda s ohnutými koleny a chodidly pevně na podlaze. Pomalu zvedejte pánev směrem nahoru, tvořící přímý most od ramen po kolena. Zdržte se na vrcholu pohybu několik sekund a poté se pomalu vraťte do výchozí polohy.

Cviky pro jádro: Ležící na zádech s nataženými nohami, pomalu zvedejte jednu nohu několik centimetrů nad zem a držte několik sekund, poté nohu pomalu spusťte. Opakujte s druhou nohou. Udržujte během cviku pevné jádro a vyvarujte se prohýbání zad.

Cviky na zlepšení flexibility

Cat-Cow stretch: Začněte na všech čtyřech s rukama přímo pod rameny a koleny pod boky. Pomalu prohýbejte záda nahoru, zatímco vydechujete (pozice kočky), a potom prohýbejte záda dolů, zatímco nadechujete (pozice krávy). Pohybujte se v rytmu dýchání.

Spinální twist: Ležící na zádech, rozpažte ruce do stran a ohněte nohy v kolenou. Pomalu otáčejte kolena na jednu stranu, zatímco se snažíte udržet obě ramena na zemi, abyste cítili strečink v zádech. Vraťte se do středu a opakujte na druhou stranu.

Aquaterapie

Cvičení ve vodě je vynikající pro lidi s problémy páteře, protože odpor vody umožňuje posílit svaly bez zbytečného zatížení. Při vykonávání těchto cviků je důležité, abyste necítili bolest. Pokud kdykoliv pocítíte bolest, přestaňte cvičit a poraďte se se svým lékařem nebo fyzioterapeutem. Také je doporučeno před zahájením jakéhokoli nového cvičebního programu konzultovat s odborným zdravotnickým pracovníkem, zejména pokud máte vážné problémy s páteří.

 1. Bolest kyčle vystřelující do nohy

Příčiny bolesti kyčle vystřelující do nohy

Bolest kyčle, která vystřeluje do nohy, může být způsobena několika různými problémy, od nervových poruch až po svalové a kloubní problémy. Jednou z nejčastějších příčin je sciatica, což je podráždění nebo stlačení sedacího nervu, nejdelšího nervu v těle. Tento stav může vzniknout v důsledku hernie disku, stenózy páteřního kanálu, spondylolistézy nebo piriformis syndromu, což je problém související se svaly.

Další potenciální příčiny zahrnují:

 • Trochanterická bursitida: Zánět bursy, což je malý váček naplněný tekutinou umístěný poblíž vnějšího okraje kyčle.
 • Zánět kyčelního kloubu: Artritida nebo jiné zánětlivé onemocnění může způsobit bolest, která se šíří do nohy.
 • Zlomeniny nebo poranění kyčle: Mohou vést k akutní bolesti, která se šíří do nohy.

Prevence bolesti kyčle vystřelující do nohy

Prevence závisí na identifikaci a řešení základních příčin. Několik obecných kroků může pomoci snížit riziko bolesti:

 • Pravidelné cvičení: Posilování svalů břicha, zad a nohou pomáhá udržovat správnou posturu a snižuje tlak na nervy.
 • Udržení zdravé hmotnosti: Redukce nadbytečné váhy může snížit zátěž na kyčelní klouby a páteř.
 • Ergonomické pracovní prostředí: Zajištění správného sezení a stání může předcházet stlačení nervů.
 • Roztažení a flexibilita: Pravidelné protahování může pomoci uvolnit napětí ve svalstvu a snížit tlak na nervy.

Léčba bolesti kyčle vystřelující do nohy

Léčebné metody se liší podle konkrétní příčiny bolesti. Několik běžných přístupů zahrnuje:

 • Léky: Protizánětlivé léky a léky proti bolesti mohou pomoci zmírnit akutní bolest a zánět.
 • Fyzikální terapie: Zaměřuje se na specifické cviky pro posílení a zvýšení flexibility v oblasti postižené bolestí.
 • Masáže a akupunktura: Mohou pomoci uvolnit napětí ve svalstvu a zmírnit bolest.
 • Léčba teplem nebo chladem: Aplikace teplých nebo studených obkladů může poskytnout dočasnou úlevu od bolesti.
 • Injekce: Kortikosteroidní injekce přímo do oblasti kolem postiženého nervu mohou poskytnout úlevu od bolesti.
 • Chirurgie: V případech, kdy konzervativní léčba není účinná a přetrvávají závažné nebo zhoršující se symptomy, k odstranění tlaku na nerv může být nutný chirurgický zákrok, jako jsou dekompresní chirurgie nebo laminectomie.

Vždy je nejlepší konzultovat léčbu s lékařem nebo specialistou na páteř, který může doporučit nejvhodnější léčebný plán na základě individuální diagnózy a zdravotního stavu.

 1. Bolest kyčle při spaní na boku

Příčiny bolesti kyčle při spaní na boku

Bolest kyčle při spaní na boku může být způsobena několika faktory, které zahrnují jak anatomické, tak i externí příčiny. Mezi nejběžnější patří:

 • Přetížení svalů nebo šlach: Dlouhodobé ležení na jednom boku může vyvíjet tlak na svaly a šlachy v oblasti kyčle, což vede k bolesti nebo nepohodlí.
 • Trochanterická bursitida: Zánět bursy, malého vaku plného tekutiny, který funguje jako tlumící podložka mezi kostí a měkkými tkáněmi. Bursitida se může vyskytnout na vnějším okraji kyčelního kloubu a způsobovat bolest při ležení na postižené straně.
 • Osteoartritida kyčelního kloubu: Degenerativní onemocnění kloubů, které může způsobovat bolest při ležení na postižené kyčli.
 • Nesprávná podpora matrace: Používání příliš měkké nebo staré matrace, která nedokáže poskytnout adekvátní podporu tělu, může způsobovat nebo zhoršovat bolest kyčle.
 • Nervová komprese: Dlouhodobý tlak na určité části těla může vést ke kompresi nervů a následné bolesti.

Prevence bolesti kyčle při spaní na boku

Prevenci bolesti kyčle při spaní na boku lze dosáhnout několika způsoby:

 • Používání kvalitní matrace: Investice do ortopedické nebo podpůrné matrace může pomoci zajistit správnou podporu pro kyčelní klouby a celé tělo.
 • Použití podpůrných polštářů: Umístění polštáře mezi kolena může pomoci udržet kyčle v neutrální pozici a snížit tlak.
 • Střídání stran: Pravidelné střídání stran během noci může pomoci rovnoměrně rozložit tlak a zabránit přetížení jedné strany těla.
 • Zlepšení fyzické kondice: Posilování svalů kolem kyčlí může pomoci zlepšit podporu pro klouby a snížit bolest.
 • Udržení zdravé hmotnosti: Snížení nadbytečné hmotnosti může pomoci snížit zátěž na kyčelní klouby.

Léčba bolesti kyčle při spaní na boku

Léčba bolesti kyčle při spaní na boku se může lišit v závislosti na příčině bolesti:

 • Protizánětlivé léky: Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou pomoci snížit bolest a zánět.
 • Fyzikální terapie: Specifické cvičení může pomoci posílit svaly kolem kyčle, zlepšit rozsah pohybu a snížit bolest.
 • Úpravy spánkového prostředí: Použití vhodné matrace a polštářů pro zlepšení polohy těla během spánku.
 • Tepelná nebo chladová terapie: Použití teplých nebo studených obkladů může poskytnout dočasnou úlevu od bolesti.
 • Alternativní terapie: Akupunktura nebo masáže mohou pomoci uvolnit napětí ve svalstvu a snížit bolest.

V případě, že bolest přetrvává nebo se zhoršuje, je důležité vyhledat lékařskou pomoc pro další vyšetření a specifickou léčbu.

Ortopedické vložky Medicovi

Jak fungují ortopedické vložky Medicovi

Všechny části těla jsou navzájem propojeny do kinetického řetězce. Chodidla představují počátek tohoto řetězu, který dále postupuje přes kotníky, kolena a kyčle až k páteři. Odborníci se shodují na tezi, že nesprávné postavení chodidel vytváří dominový efekt vadného držení celého těla, který se dále šíří přes kotníky, kolena, boky a záda až ke krku. Chybné postavení klade vysokou zátěž na svaly a šlachy zajišťující kontrolu a stabilizaci držení těla. Vzniká tak bolest.

Jedinečná senzorická terapie vlnami vody s ortopedickými vložkami Medicovi T40 poskytuje nejen účinné tlumení nárazů při došlapu, ale také okamžitou úlevu od bolesti. Hydraulické tlakové vlny ve vložkách Medicovi T40 provádějí při došlapu řadu vertikálních pohybů pro absorbování nárazu. Kinetická energie přirozeně chrání plosku nohy před bolestí, zejména v důsledku dlouhodobého stání.

Hydraulické tlakové vlny senzorické terapie podněcují chodidla k permanentnímu pohybu. Tato aktivita se šíří od nohou dále směrem do pohybového aparátu a automaticky zajišťuje úlevu od bolesti a uvolněné držení těla. 
Při maximální rotaci těla ze strany na stranu lze pocítit, jak účinně otáčivý pohyb s ortopedickými vložkami Medicovi snižuje zátěž kotníků, kolen, kyčlí i zad. Stejné zdravotní přínosy lze zaznamenat i naboso na tvrdém a nerovném povrchu. Menší zátěž kotníků a beder znamená minimalizaci bolesti. 
Voda v ortopedických vložkách Medicovi se chová jako další kloub. Chodidla v obuvi získávají možnost volného pohybu, navíc při zachování rovnovážné polohy těla. To zajišťuje ochranu kolenních a kyčelních kloubů při rotaci.

Úleva od bolesti s vložkami Medicovi

Běžná obuv a stélky s vystouplou klenbovou částí omezují přirozený pohyb chodidel. Tím vzniká nebezpečný a bolestivý tlak na kolena, kyčle a záda. Současně se snižuje účinek vlastního pružicího systému chodidel. Všechny vložky Medicovi byly navrženy s povrchem, který maximalizuje účinnost automatického pružicího systému chodidel. 
Senzorická terapie vlnami vody v ortopedických vložkách Medicovi zajišťuje, že ploska nohy je nepřetržitě vystavována měnící se zátěži, což má za následek účinný analgetický (bolest tlumící) efekt při bolestech pohybového aparátu.

Aktivní pohyb šlach a svalů chodidla, který terapie vodními vlnami ve vložkách MEDICOVI podporuje, a dynamické uvolnění tlakové bolesti jsou velmi efektivní terapií ke snížení nebo odstranění bolesti paty, kotníků, kolen, kyčlí a zad.


Napsat komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.